Jako jeden z rodzajów oprawy, antyrama ma za zadanie wyeksponować obraz, rysunek lub zdjęcie. Nadaje się także do oprawiania i przedstawiania innych płaskich form graficznych, np. puzzli, map lub dokumentów. Zapewnia odpowiednią, czytelną estetykę prezentowanego elementu i chroni ja przed czynnikami zewnętrznymi (zabrudzenia, woda).
Klasyczne, najpopularniejsze antyramy wykonuje się z przezroczystego tworzywa sztucznego (pleksi) lub szkła i płyty pilśniowej, ewentualnie wiórowej. Umieszczenie obrazu w antyramie też nie należy do skomplikowanych zadań. Element umieszcza się po prostu między szybą a płytą i mocuje za pomocą specjalnych spinek uniwersalnych.
Najpopularniejsze antyramy mają powłokę szklaną, choć ostatnio coraz modniejsze jest zastępowanie jej tworzywem sztucznym (pleksi). Jest to głównie związane z dążeniem do wyeliminowania refleksów świetlnych z powierzchni eksponowanego materiału i możliwością oglądania go pod każdym kątem. Antyramy z tworzywa sztucznego są też o wiele lżejsze od szklanych. Są dużo tańsze od ram tradycyjnych i dostępne w szerokim asortymencie rozmiarowym (standardowym i nietypowym). Bardzo dobrze komponują się do każdego wystroju wnętrza i jego charakterystyki