Jak przekonać dziecko do czytania lektur szkolnych?

Niektóre dzieci uwielbiają czytać, a inne – unikają książek jak ognia. Jeśli masz w domu dziecko, które trudno jest namówić do czytania lektur szkolnych – wiesz, o czym mowa. Zależy Ci na zachęceniu, lecz nie zmuszaniu pociechy do czytania? Skorzystaj z prostych porad.

Obejrzyjcie ekranizację powieści

Wiele lektur obowiązujących w szkołach zostało zekranizowane. Chociaż oglądanie filmu nie zastąpi czytania, wspólne oglądanie ekranizacji może być znacznie bardziej interesujące. W ten sposób przekonasz dziecko, że opowiedziana w książce historia jest naprawdę godna poznania. Być może chętniej będzie chciało zapoznać się ze szczegółami z życia bohaterów.

Zacznijcie wcześniej

Jeśli masz obawy, czy Twoje dziecko będzie chciało czytać lektury szkolne, spróbuj zachęcić je jeszcze wcześniej. Rozbudź w nim pasję czytania – małymi krokami. Sięgaj po mniej wymagające pozycje, które są uwielbiane przez małych czytelników. Możesz też wybrać komiksy, które wspaniale łączą czytanie z opowieścią obrazkową. 

Ułóżcie łamigłówki na podstawie książki

Rozrywkowa forma przepytywania z lektury jest znacznie bardziej wciągająca niż typowo szkolna. Może wspólnie ułożycie krzyżówki, rebusy i zagadki na podstawie fabuły? Wykorzystajcie główne i bardziej poboczne wątki. Dzięki temu łatwiej będzie wgłębić się w szczegóły opowieści, a nie bazować jedynie na głównych bohaterach czy zarysie akcji.