Gry zręcznościowe to jedna z wielu możliwości zabawy z dzieckiem. Dzięki temu, że rynek zabawkowy ciągle się rozwija dostępnych jest wiele sposobów na aktywne wykorzystanie czasu z dzieckiem. A zabawa to nie tylko metoda na zabicie nudy. To również czas na pogłębienie relacji z rodzicami i rodzeństwem oraz naukę współpracy z innymi.
Na czym polegają gry zręcznościowe?
Zazwyczaj w grach zręcznościowych każdy z graczy ma do wykonania jakieś zadanie. Może polegać na układaniu elementów, ustawianiu ich w określonej pozycji lub dopasowaniu. Najczęściej wygrywa osoba, która ukończy zadania najszybciej lub zbierze najwięcej punktów.
Na rynku dostępnych jest wiele gier dopasowanych do wieku dziecka. Dzięki temu, że producenci mocno zwracają uwagę na rozwój maluchów, są one dostosowywane do ich możliwości. Różnią się one wielkością, poziomem trudności i ilością elementów. Dopasowanie gry do wieku dziecka jest bardzo ważne. Pozwala to dziecku na szybszy rozwój, naukę nowych umiejętności oraz pogłębienie tych dotychczas zdobytych. Nie należy kurczowo trzymać się prostych gier i zabawek, które dziecko już zna. Warto na bieżąco wprowadzać nowe, bardziej rozwijające i wymagające większego zaangażowania gry. Pobudzą one wyobraźnię dziecka i pozwolą mu ćwiczyć nowe umiejętności. Jednak nie należy również przesadzać i nie podsuwać dziecku zbyt zaawansowanych gier, bo najpewniej nie wzbudzą one ich zainteresowania i szybko się zniechęcą.
Jakie są zalety gier zręcznościowych?
Gry zręcznościowe z pozoru wydają się tylko zabawą z prostymi czynnościami do wykonania. W rzeczywistości kształtują one wiele cech, przydatnych w życiu. Oprócz oczywistego treningu motoryki, zwinności i refleksu pozwalają również wypracować inne umiejętności. Jedną z nich jest np. umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Podczas gry należy szybko i trafnie zdecydować co zrobić, żeby działanie przyniosło wygraną. Inną może być cierpliwość – czasami, aby wygrać trzeba pokonać kilka etapów. Jak każde inne gry, te zręcznościowe uczą także rywalizacji. Ważne tylko, żeby dbać o zdrową rywalizację z innymi uczestnikami i pokazywać, że porażki również się zdarzają. Dzięki odpowiednim zabawom z wykorzystaniem gier zręcznościowych dziecko może rozwijać swoją sprawność ruchową, wzrokową oraz motoryczną.
Najlepsze gry dla trzylatków
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jednak w wieku trzech lat dzieci zazwyczaj potrafią już rozróżniać kolory czy policzyć do trzech. Mają już na tyle rozwiniętą motorykę, że bez problemu poradzą sobie z najpopularniejszymi grami zręcznościowymi dla 3 latków. Świetnie sprawdzą się np. kręgle. Gra ma proste zasady, duże elementy i świetnie rozwija koordynację. Dobrym pomysłem będą również gry, w których gracz musi szybko zareagować na pojawiający się element. Może to być np. wyskakująca postać, którą trzeba nacisnąć lub znikające rybki, które trzeba złowić w odpowiednim momencie. Ważne, żeby gry były kolorowe i przyciągały uwagę trzylatków. Należy również zwrócić uwagę, aby elementy były na tyle duże i bezpieczne, żeby dziecko nie mogło ich połknąć lub wyrządzić sobie nimi krzywdy.
Warto angażować do zabawy wszystkich członków rodziny oraz kolegów trzylatka. Może to być dobry sposób na spędzenie deszczowego popołudnia. Gry zręcznościowe zazwyczaj wymagają co najmniej dwóch uczestników, ale w niektóre z nich może grać nieograniczona ilość osób. Wykorzystanie tego rodzaju gier np. na przyjęciu urodzinowym pozwoli zająć maluchy na dłuższy czas i dostarczy im wiele frajdy.