Obserwowanie współczesnych trendów dotyczy całkowicie odrębnych dziedzin życia. Nowe inspiracje obserwujemy w dziedzinie kultury i sztuki. Globalizacja, postęp technologiczny, zwiększające się różnice w zarobkach między najbogatszymi a najbiedniejszymi, konflikty światowe, łamanie praw człowieka, wojny religijnie, nierówności wśród płci, czy osób o różnym pochodzeniu stały się problemami, o których mówi cały świat. Jest to więc idealna szansa dla muzyków, pisarzy, reżyserów, czy artystów, aby przekazać swój pogląd na temat tych zjawisk.
Książka „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” jest tego doskonałym przykładem. Przedstawia ona historię niezwykłych kobiet. Autorki, tworząc swoje dzieło analizowały stereotypy dotyczące płci w literaturze dziecięcej. Jest to bardzo istotne, gdyż pewne obrazy i przeświadczenia na temat poszczególnych zjawisk kreują się w świadomości człowieka już od najmłodszych lat. Było to olbrzymie przedsięwzięcie. Aby je zrealizować, autorki zebrały ponad milion dolarów.
W książce „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” można prześledzić, w jaki sposób kobiety od dawnej pozycji księżniczek i panien zachwycających urokiem przeszły do pozycji postaci mocnych, które swoją aktywnością wcale nie ustępują mężczyznom. Jednocześnie opowieści są zachowane w konwencji bajki, tak aby można było w ten sposób trafić także właśnie do najmłodszej audiencji.