Dziecko nie reaguje na intensywny zapach, zdaje się nie zauważać głośnych dźwięków, ma problem z włożeniem zabawki do pudełka lub robi wszystko, by uniknąć dotyku – to część sygnałów, na które warto zwrócić uwagę dbając o prawidłowy rozwój dziecka. Mogą one świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej.
Problemom trzeba pomóc
Zaburzona integracja sensoryczna u dziecka sama na właściwe tory nie trafi. Rozwiązywanie problemów wymaga odpowiedniego wsparcia. Bez niego same nie znikną. Wręcz przeciwnie – z czasem zaczną się nasilać i będą przyczyniać się do powstawania nowych. Dziecko bez prawidłowej koordynacji ruchowej będzie miało w szkole problemy z pisaniem. Zaburzenia w odbieraniu bodźców mogą skutkować trudnościami w relacjach z rówieśnikami.
Konieczna jest terapia
W przypadku, gdy zaburzona zostanie integracja sensoryczna, potrzebna będzie odpowiednia terapia. Wcześniej jednak trzeba postawić diagnozę, która stwierdzi lub wykluczy taką potrzebę. Szybkie zauważenie problemu i odpowiednio wcześnie podjęte próby jego rozwiązania mogą przynieść efekt w pełni zadowalający. Czyli taki, gdy terapia zakończy się pełnym sukcesem, a zaburzenia nie pozostawią po sobie żadnego śladu. By tak się stało, musi ona być odpowiednio dobrana do potrzeb dziecka. To natomiast ustali specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami. Trzeba pamiętać, że terapia integracji sensorycznej, jeśli jest przeprowadzana nieprawidłowo, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.