Codzienna chwila z książeczką to doskonały pomysł na to by umacniać więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem, a także budować w dziecku zainteresowanie czytelnictwem. Jest jeszcze jedna bardzo ważna funkcja bajek. Pomagają one oswajać dziecko z trudnymi sytuacjami, dają też przykład tego, jak można poradzić sobie z problemami, pozwalają rozładować trudne emocje i napięcie. Taką właśnie rolę mają bajki terapeutyczne.
Specyfika bajek pomagajek
Bajki terapeutyczne są pisane najczęściej przez osoby, które mają wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii, a pisaniem książeczek dla dzieci zajmują się profesjonalnie, po to by tworzyć treści, dzięki którym dzieci będą mogły pokonywać swoje lęki i problemy. Bohaterami bajek terapeutycznych najczęściej są dzieci lub zwierzątka, które zmagają się z trudnymi sytuacjami, oraz doświadczają często przykrych emocji, takich jak na przykład wstyd, lęk albo tęsknota. W bajkach tych główny bohater, samodzielnie lub z pomocą kogoś bliskiego, radzi sobie pozytywnie, co dla dziecka jest przykładem na to, jak można pokonywać problemy.
Kiedy czytać dzieciom bajki tego typu?
Bajkę terapeutyczną można czytać dzieciom tak naprawdę zawsze. Na pewno to dobry pomysł, gdy maluch zmaga się z trudną sytuacją w swoim życiu lub gdy przewidujemy, że taka sytuacja będzie miała miejsce w najbliższej przyszłości. Jest to pewna forma profilaktyki. Można też czytać je wtedy, gdy dziecko nie doświadcza problemów. Takie treści Uczą dzieci empatii oraz poszerzają i wachlarz umiejętności radzenia sobie z trudnościami.