Jakie zastosowania ma muzykoterapia?

Procesy terapeutyczne zazwyczaj rozciągnięte są na wiele miesięcy, czasem zajmują całe lata. Wszystko zależy od tego, z jakim schorzeniem trzeba się uporać. Dużo uzależnione jest również od tego czy sposób terapii zostanie odpowiednio dobrany. Terapie można podzielić na indywidualne oraz grupowe. Różnią się między sobą również sposobem prowadzenia i wykorzystaniem różnych elementów terapeutycznych. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna cieszyć się terapia poprzez muzykę.

Kiedy można stosować terapię poprzez muzykę?

Muzykoterapia https://www.eduksiegarnia.pl/muzyka-muzykoterapia może być stosowana przy schorzeniach o bardzo różnorodnym spektrum. Sprawdza się zarówno w przypadku małych dzieci, osób dorosłych jak i osób w podeszłym wieku. Tak na prawdę wiek uczestników terapii muzycznej nie ma najmniejszego znaczenia, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierze się rodzaj muzyki. W przypadku małych dzieci częściej stosuje się terapię kreatywną polegającą na wygrywaniu określonych dźwięków. Terapie dorosłych osób skoncentrowane są przede wszystkim na wyciszeniu poprzez muzykę, chociaż to też jest uzależnione od rodzaju schorzenia.

Skuteczność takiej terapii

To, że terapia muzyką przynosi pozytywne rezultaty zostało już dawno udowodnione. Często jednak nie może to być jedyna forma terapii. Stosowana jest ona zwykle jako uzupełnienie podstawowego procesu terapeutycznego. Sam proces terapeutyczny można potraktować jako formę zabawy.