Jak rozwijać umiejętność czytania ze zrozumieniem

Jedną z ważniejszych umiejętności, jakie dziecko powinno zdobyć na etapie szkoły podstawowej, jest umiejętność czytania tekstów ze zrozumieniem. Chodzi o to by dziecko rozumiało polecenia, a także umiało wyciągać wnioski na temat emocji i przeżyć bohaterów opowieści i książek. Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest ważna w każdym przedmiocie, wbrew pozorom nie tylko w tych humanistycznych.

Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Czytanie ze zrozumieniem z EduKsiegarnia jest kluczowe na przykład dla prawidłowego wykonania zadań tekstowych z matematyki. Przecież właśnie tego uczą się dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Zatem czytanie ze zrozumieniem pozwala analizować i rozumieć motywacje i emocje bohaterów lektur książek. Jak zatem rozwijać z dzieckiem tą umiejętność? Czy pozostawić doskonalenie czytania ze zrozumieniem jedynie na barkach szkoły? Zdecydowanie nie. Dziecko potrzebuje więcej treningów, zatem czytanie ze zrozumieniem w domu powinno być stałym elementem przygotowania się do. Na szczęście można to robić na przykład wspólnie czytając czasopisma i gazety, przepisy z książki kucharskiej, albo instrukcje przygotowania chociażby budyniu czy galaretki.

Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem w domu

To zatem dobra informacja dla tych rodziców, którzy obawiają się protestów dzieci zmęczony ciągłym uczeniem się. Dziecko może po prostu nawet nie wiedzieć, że właśnie rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem. Starczy zachęcać go do pomocy w kuchni, do wyszukiwania informacji w codziennych gazetach, a czytanie ze zrozumieniem będzie doskonaliło się samo.