Ćwiczenie logopedyczne w domu

Niestety bardzo wiele dzieci ma problemy z prawidłową wymową. Receptą na to jest wizytka u logopedy i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Istnieje jednak taki zestaw ćwiczeń, które spokojnie można z dzieckiem wykonywać w domu. Co więcej, mogą one być dla dziecka także świetną zabawą.

Bańki mydlane
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci można rozpocząć od puszczania baniek. Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby baniek mydlanych. Ćwiczenie to polega na wydmuchiwaniu baniek w sekwencji długo – krótko – długo oraz słabo – mocno – bardzo mocno. Dzięki temu ćwiczeniu dziecko będzie mogło zobaczyć, jaką ma siłę wydechu.

Wąchanie
W każdym domu z pewnością znajdziemy wiele przedmiotów, które ładnie pachną. Może być to mydło, kwiaty, a nawet opakowania po perfumach. Może te przedmioty wykorzystać do kolejnej zabawy logopedycznej. Polega ona na wąchaniu tych przedmiotów przez dziecko. Dzięki temu ćwiczeniu dziecko ćwiczy wdech i wydech.

Zabawa w wannie
Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci można wykorzystać także podczas zwykłej kąpieli. W tym celu wystarczy zrobić z papieru łódeczkę. Łódkę kładziemy na wodzie, a zadaniem dziecka jest przesuwanie łódki poprzez dmuchanie w nią.

Dmuchanie
Ćwiczenie wydechu można ćwiczyć także w inny sposób. Wystarczy na sznureczkach powiesić małe elementy. Zadaniem dziecka jest dmuchanie w te elementy. Podczas tego ćwiczenia ważne jest, aby różnicować siłę dmuchania.