Audiobooki dla dzieci – zalety

Audiobooki dla dzieci, czyli książki do słuchania w ostatnich latach zyskały na sporej popularności. To zapewne zasługa rodziców, którzy w nagranych na nośnik historiach dostrzegli wiele zalet. Po audiobooki można sięgać w każdej chwili – uprawiając jogging, jadąc samochodem lub komunikacją miejską do pracy. Czy to samo tyczy się audiobooków dla najmłodszych? Oczywiście, że tak! Oto lista zalet słuchania słowa czytanego przez maluchy.

Pobudzanie wyobraźni

Czytanie książek dzieciom jest polecane przez specjalistów i pedagogów. Dlaczego? Ponieważ udowodnione zostało naukowo, że czynność ta przyczynia się do pobudzania wyobraźni u dziecka, wzrostu wrażliwości i funkcji poznawczych. Rola audiobooków w tym zakresie się nie zmienia. Co więcej, brak ilustracji uważany jest za duży plus. Dziecko samodzielnie musi wyobrazić sobie, jak wygląda usłyszana właśnie historia.

Ułatwienie zasypiania

Audiobooki dla dzieci nie oznaczają tylko płyt CD, którymi można się „wymigać” od spędzania czasu z dzieckiem. Oczywiście, znajdą się dorośli, którzy zdecydują się kroczyć drogą na skróty. Należy jednak pamiętać, że w wielu kwestiach audiobooki nie ustępują papierowym książeczkom. Rodzic może odtworzyć nagranie, słuchać wraz z dzieckiem, w każdej chwili zatrzymać historię i odpowiadać na pytania zadawane przez pociechę.

Profesjonalni lektorzy

Wielką zaletą książeczek do słuchania jest to, że są czytane przez profesjonalnych aktorów, którzy świetnie potrafią naśladować głosy różnych postaci. Akcji niejednokrotnie towarzyszą różne efekty dźwiękowe, dzięki czemu przedstawiana historia wydaje się ciekawsza.